Az USA-ba irányuló illegális drogkereskedelem, kábé 50%-át a Sinaloa bonyolítja.
Ez évente több milliárd dollár bevételt termel nekik.
De, hogy jön össze ez a pénz?
Egyszerű, lássuk például a kokaint. Kolumbiában vagy Peruban egy kiló kokaint kb. 2000 dollárért vásárolnak fel a kartelek a földművesektől.
Ugyanennek a mennyiségnek az ára Mexikóban már 10 ezer dollár, majd miután átcsempészték az USA határán, már 30 ezer dollár.
Miután grammonként kicsomagolják és az utcai terjesztő eladja a fogyasztónak, ennek a bizonyos kilónak az ára már 100 ezer dollárra emelkedik!
Ötvenszer annyiért adják tehát el a nagyvárosok utcáin, mint amennyiért a koka-termesztő parasztoktól megvásárolták.
Bár a Sinaloa nem fizet legális adót, de jelentős pénzeket fordít a hatóságok korrumpálására. Mikor az amerikai drogellenes ügynökség, a DEA megkérdezte 50 alkalmazottját, mi a legfőbb tényező egy illegális drogüzlet irányításában, a legtöbben a korrupciót említették.
Mikor 2010-ben bíróság elé állítottak egy korábbi rendőrt, a bíró megkérdezte tőle, hogy a drogkartelek a rendőröket is lefizették-e. "Mindegyiket," hangzott a válasz. Amikor a 90-es években Guzmánt lecsukták, egy ideig luxuskörülményeket vásárolt magának a Puente Grande maxbiztonságú fegyintézetben, majd 3 millió dollárt fizetett azért, hogy megszökhessen a mosandó ruhák közé rejtőzve. ( Azóta újra rácsok mögött van )
Mexikó közbiztonsági minisztere úgy becsülte, hogy a kartelek évente 1 milliárd dollárt fordítanak korrupcióra. Nem csak hivatalnokokat és rendőröket fizetnek le, hanem az ún. solymokat is - olyan civileket, akik 100 dollárt kapnak havonta azért, hogy tartsák nyitva a szemüket és jelentsék, ha a határ közelében a hatóságok bármi szokatlant tesznek.
( drogriporter.hu )
2016.03.16.
Kategória: Érdekes
Sinaloa drogkartell