Gondolkodott már azon, miből is van és hogyan jön létre a trópusi turistaparadicsomok tengerpartjait borító, hihetetlenül finom szemcséjű, jellegzetesen fehér színű homok?
Nos, van egy megrázó hírünk, ha volt már szerencséje ilyen strandokon süttetni a hasát.
Ez a csodálatos homok ugyanis nagyrészt egy trópusi halfaj, a papagájhal ürüléke. Tudósok mérései szerint a Karib-tenger szigetein, illetve Hawaiin a 70 százalékot, a Maldív-szigeteken a 85 százalékot is eléri a papagájhal-ürülék mennyisége a homokban.
A papagájhal gyakorlatilag egész nap eszik, méghozzá a trópusi búvárok elmondása szerint megdöbbentően hangosan. Egy táplálkozó halraj olyan recsegés-ropogást generál a vízben a koralldarabok finom szemű homokká őrlésével, mint egy betonkeverő.
A kutatók szerint egyetlen papagájhal átlagosan napi 25-30 deka homokot termel, ami egy év alatt 100 kilót jelent. Ausztráliában, a Nagy Korallzátony környékén kutatók találtak olyan papagájhal-alfajt is, aminél az évi 3-400 kiló az átlag, és nagyobb példányok akár egy tonna homokot is termelhetnek egy év alatt.
A papagájhal nagyon fontos funkciót tölt be a korallzátonyok élővilágában – nélküle az alga elborítaná és megfojtaná a korallokat. Ráadásul megszabadítja a korallt a parazitáktól is. Plusz gyönyörű fehér homokkal ajándékozza meg a turistákat, akik boldogan fekszenek bele a halürülékbe napozni.
( index.hu )
2015.06.28.
Kategória: Érdekes
Bizarr hír a trópusi tengerpartok fehér homokjáról